Raynaud hastalığı ve hemşirelik bakımı

 

Raynaud hastalığı, genellikle parmaklarda çeşitli etkilere bağlı olarak arterlerin vazokonstrüksiyonu ile oluşan soğukluk, siyanoz ve ağrı ile karakterize tablodur. 20-40 yaşları arasındaki kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla rastlanır. Raynaud sendromu, genellikle el parmaklarında görülmesine rağmen ayak parmakları, burun, kulaklar ve dil gibi organların distal arterlerinde de görülebilir.

Etyoloji: Tıkayıcı arter rahatsızlıkları, sigara, stres, hipertansiyon, aşırı soğuk havaya maruz kalma, bazı ilaçlar, nörolojik ve hematolojik sebepler nedeniyle görülebilir.

Raynaud Fenomeni Belirti ve Bulguları

 • Damarlardaki spazm daha çok soğuğa maruz kalmayla (soguk su ile el yıkama ya da soğuk hava) ya da sinirlenme ile ortaya çıkar. Hastalık atağı birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.
 • Arteriol vazospazma bağlı olarak deri soluk ve sararmış görünür. Vazospazm sırasında venöz kanın göllenmesi nedeniyle cilt sonradan mavimsi (siyanotik) bir görünüm alır.
 • Vazospazmın kaybolmasıyla arteriollere kan dolar ve deri hiperemik (kırmızı) görünüm alır. Raynaud fenomeninin tipik özelliği beyaz, mavi ve kırmızı renk değişimi olmasıdır.
 • Renk değişikliği ile birlikte karıncalanma, uyuşukluk ve yanma biçiminde ağrı görülür. Tutulum çift taraflı (her iki elde) ve simetriktir.

Komplikasyonlar: Gangren, ülserasyon ve enfeksiyonlardır.

Tanı yöntemleri: Fiziksel muayene, anamnez, laboratuvar analizleri, (hemogram, sedimentasyon, biyokimya, tam idrar tetkikleri) soğuk analizi (en çok uygulanan test) parmak pletismografisi ile konulur.

Bu yöntemle arteriyel dolaşım ve dijital arterler değerlendirilir. Ayrıca renkli doppler de tanıda kullanılabilir.


Raynaud Hastalığı ve Hemşirelik Bakımı

Raynaud hastalığının kontrolünde öncelikle soğuk ve Sigara içme gibi vazokonstrüksiyona yol açan uyaranlardan kaçınılması gerekir. Belirtilerin giderilmesinde kalsiyum kanal blokerleri kullanılabilir. Gangren, ülserasyon olan hastalarda gerekirse cerrahi tedavi uygulanır.

Hemşirelik bakımında aşağıdaki hususlara dikkat edilir:

 • Hemşire, hastaya stresli ortamlardan korunması konusunda bilgi verir. Hastanın stres yönetimi eğitimi alması konusunda yönlendirme yapılabilir.
 • Kış aylarında olabildiğince hastanın dışarı çıkmaması ya da çıkacaksa ceket, şapka eldiven, atkı vb. ile sıkı giyinmesi, kapı kolu ve direksiyon vb. soğuk yüzeylere temas etmemesi önerilir.
 • Yaz aylarında klimalı ortamlar için yanında bir hırka bulundurması söylenir.
  Kesinlikle sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımının bırakılması konusunda eğitim yapılır.
 • Hastalarda hissizlik geliştiğinden sıcak, soğuk temasının doku harabiyetine neden olabileceği konusunda hastalar uyarılmalıdır.
 • Kalsiyum kanal blokerleri kullanan hastalarda postural hipotansiyon gelişebileceği için hasta bu konuda uyarılmalıdır.

0/Sende yorum yap

DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişi'ye aittir. HemsireSite yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Daha yeni Daha eski