Pnömoni ve hemşirelik bakımı

 

Pnömoni (Pneumonia), bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak insan vücudunda meydana gelen bir hastalıktır. Virüsler ve nadiren parazitler de pnömoniye sebep olabilmektedir.

Pnömoni Belirti ve Bulguları

Pnömoni hastalığı, genellikle ateşi boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası başlar. Bu hastalarda 2 – 3 gün sonra yüksek ateş, titreme, hızlı soluk alış verişi, halsizlik öksürük, balgam çıkarma, nefes almakla batıcı tarzda göğüs ağrısı görülür. İleri boyutta pnömoni, hastada nefes darlığı ve siyanoz gibi semptomlara sebep olur.


Pnömoni X-RAY Görüntüsü

Pnömoni ve Hemşirelik Bakımı

  • Hasta ve yakınları , pnömoni hakkında bilgilendirilir. Korku ve kaygılar varsa ortadan kaldırlır. Öksürük varsa antitusif ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.
  • Yüksek kalorili, bol proteinli ve  vitamin bakımından zengin gıdalarla beslenmesi sağlanır.  Komplikasyonların durumu ve belirtileri gözlemlenir, hastanın durum gidişatı izlenir.
  • Hastanın vücuduna aldığı ve çıkardığı takip edilir. Su kaybı varsa dikkat edilir.
  • Ağız bakımı üzerinde durulur. Bu hastaya rahatlık verdiği gibi pnömoni yayılmasını da engeller.
  • Hastaya soluk alma-verme ve derin öksürme egzersizleri anlatılır, egzersizleri yaptırılır.
  • Hastaya yapılan işlemlerde, öncesi ve sonrasında, aseptik tekniklere uyularak enfeksiyonun yayılması engellenir.
  • Hastanın kendini ifade etmesine imkan sağlanır. gerekirse psikolojik destek alınabilir.
  • Doktorun önerisi doğrultusunda uygun antibiyotik, analjezik ve antitusif ajanlar planlanan şekilde uygulanır. Hemşire bu süreci planlar ve uygulamasını takip eder.

0/Sende yorum yap

DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişi'ye aittir. HemsireSite yapılan yorumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Daha yeni Daha eski